mimoradna situace

Jak si zachovat klid v mimořádné situaci

Co mi pomohlo vyrovnat se s mimořádnou situací a co se může hodit každému.

Může se zdát, že přicházím trochu s křížkem po funuse. Možná jste podobných článků už četli spoustu. Mně to ale nedá hodit své myšlenky posledních dnů a týdnů “na papír” v naději, že někomu pomohou. I když bych nerada, aby se mimořádná situace kolem koronaviru ještě opakovala, věřím, že tipy jsou univerzální a můžou se ještě hodit.

Nenechat se pohltit

To se možná snáz řekne, než udělá, ale co to vlastně znamená? Pro mě třeba zbavit se čtení a sledování novin, hypnotizování čísel a nekonečného debatování s rodinou a přáteli na téma koronavirus. Snažit se bavit o jiných věcech a nenechat toto téma, aby převládalo u rodinných večeří a telefonátů.

Držet se režimu

Pro mě asi jeden z nejdůležitějších bodů. Držet se toho, co jsem dělala předtím a co chci dělat, až to všechno skončí. Dobře jíst, chodit do přírody, zpívat si, kreslit, cvičit jógu. Pod současným tlakem médií a veškerých zlevněných kurzů, knih ke stažení zdarma, apod. je těžké nepřibrat si deset dalších aktivit a koníčků. Ale pozor na to, abychom a) to na konci všeho byli pořád my, b) si hlídali vlastní hranice, co jsme schopni unést, c) měli pravidelný režim, který je pro psychickou pohodu důležitý.

Finančně se nezruinovat

Možná už jste podobně jako já, nejlepší kamarádi s kurýry rozličných doručovacích služeb. I já jsem podlehla a musím přiznat, že spousta balíčků (a jídla!) mi v těžkých chvílích dělala radost i dobrou společnost. Pod tlakem iniciativ na pomoc všem potřebným, podpory oblíbených podniků i kultury jsem řekla sbohem slušnému balíku peněz. A nelituju ani koruny! Ale pozor, myslete i na sebe a nakupujte chytře. Je dobré pomáhat, ale vždy myslete v první řadě na sebe a svoji pohodu.

Přiznat si vážnost situace

Teď, když se nařízení rozvolňují a čísla vypadají příznivě, je jednoduché říct si, že vlastně o tolik nešlo. Možná, že nešlo, ale dopady, které to má na každého z nás jako jednotlivce, jsou obrovské. A nejrychlejší cestou k uzdravení je uvědomit si, nakolik nás to zasáhlo. Nevidět se s babičkou nebo dědečkem, dlouhodobá práce nebo škola z domova, narušení režimu, omezení osobní svobody, finanční ztráty nebo samotný fakt, že je země v nouzovém stavu. To všechno jsou mimořádné podmínky, se kterými se naše hlava musí vyrovnat. Bude to trvat a nebude to jen tak.

Na závěr dodám jen to, že když špatné věci končí, je snazší vnímat, kolik dobrého z nich vzešlo. Pro mě je to například to, že si více vážím vztahů a lidí, které mám kolem sebe. Vím, co chci dělat častěji a co naopak méně. A doufám, že každému z Vás se podaří odnést si ze současné situace něco pozitivního.

S láskou,

Vaše T.

Komentáře