sebeláska

O důležitosti sebelásky

Věřím, že v životě každého člověka je pár věcí, ke kterým si musí dojít. A to úplně sám a bez cizí pomoci. Jednou z těch věcí je sebeláska.

Sebeúcta. Vážit si sebe sama. Říkejte tomu, jak chcete. Sama jsem si nedávno uvědomila, že můj největší problém spočívá v tom, že jsem celý život stavěla dobro jiných před svoje vlastní. Upřednostňovala jsem pohodlí cizích a strachovala jsem se, abych někomu neublížila. Nepřemýšlela jsem přitom, nakolik ubližuji sobě.

Dělala jsem rozhodnutí podle toho, aby ostatní byli spokojení a často to bylo na úkor toho, že jsem pak sama byla nešťastná. A pak mi došlo něco, co se zdá naprosto logické. Člověk přece nemůže být šťastný, pokud pro něj jeho vlastní štěstí není prioritou číslo jedna.

Jak prosté, ale kdo z nás přitom může skutečně říct, že podle toho žije. Přitom to neznamená začít systematicky srážet z cesty všechny a všechno, co nám překáží. Jako všechny dobré věci, i tahle spočívá v maličkostech. Připomenout se, když vám někdo dluží peníze. Nechodit každý den na oběd, kterým vám nechutná, jen aby kolegové byli spokojení. Nepracovat přesčas, abyste udělali radost šéfovi. Nesetrvávat ve vztahu, který vás nenaplňuje jen proto, abyste neranili druhého. To jsou totiž skutečné zkratky k duševnímu onemocnění.

Sebeláska tedy znamená změnit pohled na sebe a přístup k životu. Znamená být tak trochu sobcem a stavět svoje potřeby nad potřeby okolí. Nikdo neříká, že nemůžete být srdeční a pomáhat ostatním, nesmíte však přitom zapomínat na sebe. Je fajn se pravidelně čas od času zastavit a zamyslet nad tím, zda činnosti, kterým se pravidelně věnujete, děláte skutečně pro sebe a zda vám přináší užitek. Jíte zdravě kvůli sobě nebo kvůli partnerovi, který by vás měl raději o pár kilo lehčí? Studujete VŠ protože to chcete vy, nebo to chtějí spíš vaši rodiče?

Není jednoduše nad to, nastavit si občas zrcadlo. A do toho zrcadla si potom říct, že se máte vlastně docela rádi.

S láskou,

Vaše T.

 

Komentáře