vánoční

Jak si udržet chladnou hlavu ve vánočním shonu?

Vánoční období patří mezi nejkrásnější v roce. Pro spoustu duševně nemocných, ale i duševně zdravých však patří mezi ty nejnáročnější a nejsmutnější.

Právě veselé, hravé, rozverné období Vánoc a plno lásky a radosti všude kolem nás nám totiž nejvíc připomíná, že s námi je něco špatně. Že bychom taky měli cítit radost a veselí, ale necítíme. Že bychom měli být naplněni pohodou, ale ta nám právě nejvíc chybí. Nepřispívá tomu ani množství lidí v obchodních centrech, lezavé počasí a už vůbec ne všudypřítomný tlak na shánění dárků pro všechny okolo.

Jak se z Vánoc nezbláznit a udržet si chladnou hlavu? Níže najdete několik tipů, které mi pomáhají všechno vydržet a užít si vánoční atmosféru naplno.


Nakupujte v předstihu

A ideálně v průběhu celého roku. Potřebujete nové letní tričko? Tak se rovnou porozhlédněte, zda vás nezaujme něco, co by potěšilo někoho z vašich blízkých. Nejen, že tím hezky rozložíte výdaje a nebudete se tak muset strachovat o peníze. V prosinci navíc stačí jen dárky vytáhnout ze skříně a poděkovat si, že jste se díky tomuhle fíglu vyhnuli frontám u pokladen.


Co jste nestihli během roku, kupte na internetu

Ideálně dárky pořiďte v předvánočních slevách a vyzvedněte v zásilkovně nebo si je nechte poslat až domů. Nejlépe už v říjnu nebo v listopadu. Vyhnete se nejen davům lidí, ale také stresu z toho, zda dárky stihnou dorazit včas. Na prosinec vám tak zbyde už jen zdobení stromku, balení dárků a užívání vánoční atmosféry.


Nepřehánějte to s pečením a vyvářením

Pokud to pro vás není vyloženě forma relaxace, netrapte se se složitými vánočními recepty a deseti druhy cukroví. Více než tři druhy podle mě stejně nikdo neocení a vy si tím budete zbytečně přidělávat starosti.


Pojměte to kreativně

Během vánočního šílenství se snažím vyrábět dekorace, vymýšlet nové způsoby balení vánočních dárků a experimentovat v kuchyni. Nikdy na to není lepší období než právě před Vánoci a koncentrace na estetiku mi pomáhá zpomalit, relaxovat a na chvíli zapomenout na všechno zlé.


Nezapomeňte, že i o Vánocích je méně někdy více

Minimalistické Vánoce si užijete nejvíc. Na co dvacet dárků, když potěší i jeden? Na co milion ozdob a světýlek, když v jednoduchosti je krása? Na co se zadlužovat a trápit v době, kterou si máte hlavně užít se svými blízkými? Pokud máte rozumné přátele, domluvte se s nimi, že si dárky dávat nebudete, a že spolu raději zajdete někam posedět. S rodinou se domluvte na nějaké drobnosti, nebojte se určit si cenový limit. Je mnohem lepší s lidmi toto téma otevřít, než se zbytečně trápit cenou a množstvím dárků. Možná nakonec uvidíte, že se jim uleví stejně jako vám.


V náročnějším období je především důležité vnímat svoje tělo a pokud cítíme, že nezvládáme, zbytečně se nikam nehonit a dodržovat duševní hygienu. Ale o tom zase někdy příště.

 

S láskou,

Vaše T.

Komentáře