novoroční předsevzetí

Proč si (ne)dávat novoroční předsevzetí?

Proč si myslím, že není dobré dávat si novoroční předsevzetí a co je mnohem lepší alternativa.

Novoroční předsevzetí – dávat si ho či nedávat? Otázka, kterou na přelomu roku řeší spousta lidí. Nevím, která část je na konci roku potom šťastnější, zda ti, kteří si předsevzetí dali a nesplnili ho, nebo ti, kteří si ho nedali vůbec. Ale mám svůj tip.

Stinná stránka novoročního předsevzetí

Novoroční předsevzetí totiž podle mého názoru často vznikají z nějakého momentálního impulzu, nebo negativní emoce – jsme na sebe z nějakého důvodu naštvaní a chceme to změnit. Například jsme na poslední párty opili víc, než se sluší a patří a teď z toho máme pocit viny. Takže se rozhodneme, že přestaneme pít. Pokud se nám to ale nepodaří, budeme se na sebe zlobit ještě víc. A zlobit se na sebe podle mě není cesta ke štěstí.

Navíc lidé mají často na počátku roku tendenci se přeceňovat, naplněni vidinou nových začátků a lepších zítřků. Dají si proto předsevzetí příliš mnoho nebo několik příliš přísných a proto se jim pak nepodaří je naplnit. Skrze novoroční předsevzetí si na svá bedra již první den roku naložíme náklad, který nejsme schopni unést.


Nedávejte si předsevzetí, plňte si sny a cíle

Místo novoročních předsevzetí si sepište seznam snů, které už dlouho máte. Nikoliv to, co se Vám zjevilo ve snu z 31.12. na 1.1., ale něco, po čem už opravdu dlouho toužíte. To, co opravdu z hloubi duše chcete, má mnohem větší šanci na úspěch, než něco, do čeho se budete přemlouvat a nutit. Po sepsání seznamu zakroužkujte ty, které si myslíte, že jste schopni tento rok splnit. Nové auto? Dovolená snů? Naučit se cizí jazyk? Není problém, ale vyberte si jeden nebo dva cíle a nesnažte se splnit vše naráz.

Ke každému velkému snu vede dlouhá cesta plná malých krůčků, proto si cíle rozfázujte na menší etapy. Chcete-li na krásnou dovolenou, začněte výběrem kýžených destinací a načtením cestovatelských tipů. Další krok může být výběr země, nákup letenek, rezervace ubytování, atd. Budete mít ze sebe lepší pocit, že na splnění snu průběžně pracujete a zároveň za sebou pak uvidíte celou cestu, která k cíli vedla. A ne nadarmo se říká, že cesta je cíl.


Zaměřte se na pocity

Úplně nejlepší cíle a sny jsou pozitivní pocity. Tzn. dejte si cíl např. “být v pohodě, nestresovat se tolik, cítit se šťastně” a naplánujte si kroky, které k tomu povedou. Například pokud víte, že vám pomáhá kreslení nebo jóga abyste se cítili lépe, zahrňte tyto aktivity do svého režimu. Nevěnujte tolik energie práci, ale zaměřte se na trávení času s blízkými a na společné zážitky. I když vám pak na konci roku náhodou nebude zrovna hej, vzpomínky na naplno prožitý rok vám už nikdo nevezme.

A jaké cíle jsem si pro letošní rok stanovila já? Cestování, více čtení a duševní pohodu. Tak mi držte palce.

S láskou,

Vaše T.

Komentáře